GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS NEDİR?

GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS NEDİR?

PageSpeed ​​Insights, bir sayfanın mobil ve masaüstü cihazlarda yüklenme hızını ve davranışını değerlendiren ve sonuçlara bağlı olarak iyileştirme için somut öneriler sunan bir Google aracıdır.
PageSpeed ​​Insights, bir URL’nin yüklenme süresini ölçen, bir puan hesaplayan ve potansiyel iyileştirmeler için web sitesini analiz eden bir Google aracıdır. Bununla ilgili güzel olan şey, herhangi bir URL’nin buraya girilip kontrol edilebilmesidir.

 

Google PageSpeed ​​Insights neyi ölçer?

Google PageSpeed ​​Insights, saha verilerini, yani Google’ın Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (kısaltılmış CrUX) tarafından toplanan verileri, Lighthouse tarafından toplanan bir sayfa hakkındaki laboratuvar verileriyle birleştirir. Mobil ve masaüstü görünümleri için sonuçlar arasında geçiş yapabilirsiniz.
Google değerlendirmeyi yapar yapmaz PageSpeed ​​puanı 0 ile 100 arasında bir ölçekte görüntülenir. Bu, sayfanızın performansının kaba bir değerlendirmesinin yapılmasına yardımcı olacaktır. Bu performans değeri, farklı metriklerin ağırlıklı ortalamasıdır. Bu, daha ağır ağırlıklı metriklerin genel derecelendirme üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir.
Bireysel ağırlıklar, Lighthouse raporunda görünmez, ancak “Lighthouse Puanlama Hesaplayıcı” olarak adlandırılan programda görüntülenebilir. Bu araç, kullanıcı tarafından toplanan herhangi bir veri için Sayfa Hızı puanını hesaplamak için kullanılabilir.
Ağırlıklar, kullanıcının performans algısının dengeli bir temsilini sağlamak için seçilir. Lighthouse ekibi düzenli olarak araştırma yürütür ve kullanıcı tarafından algılanan performans üzerinde en büyük etkiye sahip olanı anlamak için geri bildirim topladıkça ağırlıklar zaman içinde değişti. Bu değişikliklerin geçmişi GitHub’da görüntülenebilir.
PageSpeed Insights, belirli bir URL’ye ve ilgili yükleme süresine ilişkin iyi bir ilk genel bakış sağlar.
Bunun bir URL veya alan adının yükleme süresini analiz eden tek Google hizmeti olmadığını bilmek önemlidir.
Diğer sitelerden biri, belirli bir URL’nin yükleme davranışının çok ayrıntılı analizlerinin yapılabildiği webpagetest.org’dur.
Chrome tarayıcı kullanıyorsanız, sayfanın yüklenme süresinin diğer yönlerini kontrol etmek için kullanılabilecek entegre denetim aracı “Lighthouse” da vardır.
Farklı Google hizmetleri farklı hız ölçütlerine bakar, bu nedenle daha kapsamlı bir resim elde etmek için bu hizmetlerden yalnızca birini değil birkaçını kullanmaya değer.